Solina jest wsią w Polsce, która położona jest w województwie podkarpackim. Jest to bardzo dawna siedziba gminy o nazwie Gmina Solina. Leży ona około 15 km na południowy wschód od Leska oraz około 80 km na południowy wschód od stolicy województwa rzeszowskiego. Jest to bardzo niewielka wieś, która w 2002 roku wieś liczyła zaledwie 190 osób.
Co warto tam zwiedzić? Otóż jedną z najwyższych zapór wodnych w Polsce, którą naprawdę warto zobaczyć jest zapora- Solina, która tworzy największe sztuczne jezioro w Polsce, a więc Jezioro Solina. Zapora mierzy wysokość 81,8 m gdzie można znaleźć 472 miliony metrów sześciennych wody. Na głębokości do 60 metrów jezioro zniknęło z siedmiu wiosek. Dziś jezioro jest rajem sportów wodnych i jest wykorzystywane przez statki wycieczkowe. Mieszkańcy korzystają z uroków swojej małej wioski w dużym stopniu polegając na przychodach turystycznych w okresie letnim, przede wszystkim wynajmując tam pokoje, prowadząc restauracje oraz bary, czy też sprzedając miejscowe pamiątki. Po wschodniej stronie tamy znajduje się bardzo wiele atrakcji przeznaczonych dla turystów, które czynne są latem. Przykładem takich atrakcji są na pewno :wypożyczalnia sprzętu wodnego, port ze statkami turystycznymi, park rozrywki, dyskoteka no i plaża. Niewątpliwie jest to miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez rzesze turystów ze względu na swoje czyste powietrze oraz piękne, naturalne krajobrazy, które są widoczne w każdym zakątku Soliny. Potwierdzeniem tego jest niewątpliwie przymusowa wcześniejsza rezerwacja noclegu, gdyż wiele hoteli o różnych standardach lokalnych często są w pełni zarezerwowane w sezonie.


Warto wspomnieć właśnie o krajobrazach roztaczających się nad Soliną. Niski górski krajobraz Beskidu Wschodniego o wysokości do 1346 metrów zwany jest również Puszczą Karpacką i jest jednym z najbardziej nietkniętych krajobrazów w Polsce. Wspaniałą przyrodę Beskidów wokół Jeziora Solińskiego turyści mogą doświadczyć na przykład korzystając z podróży kolejką wąskotorową. Ta kręta trasa oferuje naprawdę bardzo spektakularne widoki na krajobrazy — grzbiety przedgórza Karpat oraz piękne panoramy. W ustronnych lasach Karpat do dziś spotkać możemy zwierzynę, która zamieszkuje te piękne tereny. Mowa tutaj przede wszystkim o wilkach, niedźwiedziach, żubrach oraz rysiach. Co więcej, ciągle zauważalne są również nawet złote orły, które w obecnych czasach są już naprawdę rzadkością. Przechodząc do następnej atrakcji są wycieczki autobusem do Jeziora Solina. Szczególnie wśród najmłodszych turystów są one szczególnie ciekawą alternatywą bowiem przejażdżki zadaszonymi wagonami i autobusami odbywają się do najciekawszych miejsc w parku narodowym bez konieczności pokonywania tras na pieszo. Obowiązkowym elementem każdego programu wycieczki jest oczywiście wycieczka statkiem po jeziorze, z którego można podziwiać przepiękne widoki. Również spacery po zaporze wodnej Jeziora Solina pozwala na odpoczynek wśród pięknej roślinności. Ale nie zapominajmy również o starszych turystach, którzy nie lubią długich wycieczek. Dzięki połączeniu zajęć na miejscu z większą ilością wycieczek, czy też spływów kajakowych, program podróży jest wówczas łatwy do dostosowania dla wszystkich miłośników przyrody bardziej lub mniej aktywnych, którzy lubią wędrować bądź wolą podziwiać krajobrazy właśnie poprzez kolejki górskie. Ponieważ park narodowy zajmuje tylko w niewielkiej części powierzchnię Bieszczad, bo tylko w około dziesięciu procent, dlatego też ciekawe punkty programu są bardzo łatwe dla miłośników innych form zwiedzania, mamy tu na myśli na przykład rowerzystów.


Dla osób, które zaplanowały więcej czasu na podróż autobusem do Jeziora Solińskiego, warto również wspomnieć o najlepszych miejscach, takich jak Kraków, Wrocław czy Opole, które są w drodze i mogą niewątpliwie uzupełnić program turystyczny. Kiedy warto tam pojechać? No więc zdecydowanie latem oraz późną wiosną. Jednak wczesna jesień w takich górskich okolicach także potrafi zachwycić turystów swoim urokiem kolorowych drzew liściastych. Okolica Soliny jest bardzo rozbudowana, jeśli chodzi o infrastrukturę turystyczną, więc na pewno nikt nie będzie miał problemu ze znalezieniem odpowiedniego miejsca noclegowego. Bliżej jeziora możemy znaleźć również całe domki, które są wynajęcia nawet dla dużych rodzin.