Bieszczady to dwa pasma górskie, które leżą w łańcuchu Karpat. Pasma te, położone są pomiędzy dwiema przełęczami: Łupkowską oraz Wyszkowską.

Najwyższe szczyty
Polskim turystom, najlepiej znana jest Tarnica, która leży na wysokości 1346 m. n.p.m. Nie jest to jednak najwyższy szczyt Bieszczadów. 59 metrów wyżej położony jest Pikuj. Jednakże, znajduje się on na Ukrainie.

Podział Bieszczadów
Bieszczady to pasma górskie, które należą do Beskidów Wschodnich. Dzielą się na dwie grupy:

 • Bieszczady Wschodnie
 • Bieszczady Zachodnie

Te pierwsze położone są tylko i wyłącznie na terenach Ukrainy. Drugie zaś, obejmują trzy kraje: Polskę, Słowację i Ukrainę.

Bieszczady – najdziksze polskie góry?
Powiedzenie „rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady” nie wzięło się z nikąd. Ten rejon Polski uważany jest za jeden z najbardziej atrakcyjnych. To pasma górskie, które potrafią zachwycają dosłownie wszystkich! Dzieje się tak, gdyż w przyrodę na tych terenach nie ingeruje się tak jak ma to miejsce w przypadku innych gór.

Jeszcze 20-30 lat temu, przechadzając się po leśnych ścieżkach i szlakach górskich, bez problemu trafialiśmy na: łosie, lisy i niedzwiedzie. Dzisiaj liczebność tych gatunków nieco spadła, nie mniej jednak – nadal zwierząt na terenach Bieszczad jest znacznie więcej, anizeli ma to miejsce na innych terenach.

Bieszczady, określane mianem „najdzikszych polskich gór” zachwycają swoim pięknem nawet największych sceptyków. Rok w rok odwiedzane są przez tysiące turystów (nie tylko z Polski). Spora grupa – wraca w to miejsce każdego lata.

Czym Bieszczady zachwycają latem?
I choć w okresie letnim znacznie popularniejszym kierunkiem turystycznym jest polski Bałtyk czy Mazury, to Bieszczady nie świecą pustkami. Baza noclegowa jest tutaj wypełniona po brzegi niemal przez cały rok.

W lecie Bieszczady zachwycają niesamowitymi krajobrazami, sporą ilością dzikich zwierząt i wspaniałą pogodą. Co więcej, jest to prawdziwy raj dla grzybiarzy – w żadnym innym miejscu nie ma tylu grzybów co tutaj.

Liczba atrakcji turystycznych w czasie kalendarzowego lata jest również spora. Wszelkie szczyty są lepiej dostępne. Dlatego też, jeśli nie jesteś entuzjastą i fanem nart – w lecie nie będziesz się nudzić.

Czym Bieszczady zachwycają zimą?
Zachwyt nad Bieszczadami jest OGROMNY. Te dwa pasma górskie szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się w okresie zimowym. Mimo małej infrastruktury narciarskiej – zjeżdżają tutaj snowboardziści i narciarze z całej Polski. Dlaczego tak się dzieje?

Otóż, Bieszczady to nie tylko narty. To także spokój, cisza i niesamowity klimat. Choćby zima była niesamowicie ciepła, to tutaj na stokach zawsze jest sporo śniegu. Turysta ma zatem gwarancję, że będzie mógł oddawać się swoim zimowym pasjom, bez względu na pogodę.

Dlaczego warto odwiedzić Bieszczady?
Wiele osób potrzebuje znacznie większej ilości argumentów, aniżeli zapewnienie o pięknych krajobrazach, naturze czy klimacie. Na szczęście, w przypadku tego rejonu – nie trudno o takie argumenty.

Dlaczego warto przyjechać właśnie tutaj?

 1. Wspaniałe widoki i krajobrazy.
 2. Świetna infrastruktura turystyczna (rozbudowana baza noclegowa).
 3. Dzikie góry (możliwość obcowania z naturą).
 4. Niesamowici gospodarze (!!!) – wspaniała atmosfera i piękna gościnność.
 5. Gwarancja świetnej pogody niezależnie od pory roku.
 6. Relatywnie niskie ceny wczasów (w porównaniu do Bałtyku – ceny są nawet o kilkadziesiąt procent niższe).
 7. Spora liczba atrakcji turystycznych: muzea przyrodnicze, parki rozrywki, architektura zabytkowa.
 8. Wyjątkowe karczmy: klimatyczne, zawsze pełne, ze świetną muzyką i gościną.
 9. Piękne historie i cudowni ludzie (m.in.: możliwość spotkania zakapiorów czy wypalaczy węgla).
 10. Wsparcie dla rejonu.

Argumentów za tym, aby wybrać się właśnie tutaj jest oczywiście znacznie więcej. Jesteśmy przekonani, że Bieszczady to miejsce, które nie zawiedzie nikogo. Wspaniała rozrywka, doskonały wypoczynek na łonie natury i przede wszystkim – gościna. Przyjeżdżając tu raz – będziesz chcieć spędzać tu każde kolejne wakacje.